SenÜret Ana Sayfa S en Ü r et

SenÜret Bilgi Bankası

Evde yüz maskeleri, cerrahi yüz maskelerinin yerini tabiki almayacaktır, ancak piyasada cerrahi maskeler kalmayınca B planı olarak kullanılabilir. Unutmayın ki, cerrahi maskenin uygun kullanımı virüs enfeksiyonunu önlemenin en iyi yoludur. Kendin yap (Do it Yourself - DIY) yüz maskeleri, Covid-19 salgınının önlenmesi için tıbbi olarak onaylanmış bir maske kadar etkili olmasa da, Hong Kong Üniversitesi Shenzhen Hastanesi tarafından yapılan bir proje ile kendin yap maskelerin %80 ila %90 oranında aerosol ve damlacıkların filtrelenmesinde etkili olabileceğine dair kanıtlar sunuyor.
E-Ticaret endüstrisi hızla büyüyen bir sektördür ve daha fazla insan bu stressiz alışveriş yöntemini benimsemektedir. İnsanlar giderek bu sektör hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya ve sanal perakende mağazaları açmaya başladılar. Yeni yeni gelişmekte olan bu E-Ticaret endüstrisi, ekonomiden teknolojiye ve sosyal alana kadar birçok zorlukla yüzleşmek zorundadır.
Müşteriler aradıkları ürün veya hizmetin fiyatlarını kontrol ettikten sonra mağazanın web sitesine uğruyorlar. Mobil uygulamalar, müşteriler için kolay erişilebilir ve kişiselleştirilebilir bir alışveriş deneyimi sunuyor. Böylece hızlıca markaların fiyatlarını karşılaştırabiliyor, hatta ürünleri değerlendirebiliyorlar. Bu nedenle, mobil uygulamanın amacı yalnızca gelir elde etmek değildir. E-Ticaret mağazalarının mobil uygulamaları mevcut pazar ve tüketici davranışlarını belirler, daha iyi pazarlama stratejileri oluşturmalarına yardımcı olur.
Kişiselleştirme, E-Ticaret dünyasında yeni bir şey değildir. Tüketiciler artık tüm sanal mağazalardan kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri bekliyor. Birçok E-Ticaret şirketi, web sitesi ziyaretçileri için kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunarken, alışveriş yapanlara baştan sona kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için bunun ötesine geçebilirsin.
Pazar araştırması, bir şirkete ne tür yeni ürün ve hizmetlerin kâr getirebileceğine dair bilgiler verir. Halihazırda mevcut olan ürün ve hizmetler için pazarlama araştırması, şirketlere müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayıp karşılamadıklarını gösterir. Girişime başlamadan önce veya başladıktan sonra pazar araştırması yapmamak, bir harita veya sokak levhası olmadan araba sürmek gibidir. Hangi yöne gideceğini ve ne kadar sürede gideceğini bilemezsin. İyi bir pazar araştırması müşterilerinin nerede ve kim olduğunu gösterir. Ayrıca, ürünlerini ne zaman satın almaya veya hizmetlerini ne zaman kullanmaya istekli olduklarını da sana gösterecektir. İşte başlamana yardımcı olabilecek bazı pazar araştırması temelleri ve kaçman gereken bazı hatalar.
Atölyenden çıkıp icadını dünyaya tanıtmaya hazır mısın? Peki bu icadın için gerçekten patent alman gerekiyor mu? İyi bir ürün tasarladın, ama üretim ve satış süreçleri konusunda endişeliysen öncelikle patent başvurusu ile başlayabilirsin. Yeni tasarladığın ürününü ticari olarak uygulanabilir hale getirmek için patent alıp alamayacağını düşünmen iyi olabilir. Bir patent başvurusu yapmadan önce, buluşunun yeni bir ürün mü, pazardaki başka bir ürünün iyileştirilmiş versiyonu mu yoksa tamamen aynısı mı olup olmadığını detaylı bir şekilde araştırman gerekiyor. Patent araştırmalarını yazımızda paylaştığımız web sitelerinden yapabilirsin.
Bugün başarılı bir E-Ticaret işi kurmak, ürün satmaktan ziyade insanlar ile doğru iletişim kurmayı gerektiriyor. Sadece ürün portföyü oluşturup çevrimiçi bir mağaza açarak başarılı olamazsın. Kazanmak istiyorsan, işini müşteri odaklı yapmalı ve ürünlerinin yardımcı olacağını düşündüğün insanlarla daha derin bağlantılar kurmalısın. Bugün gelişen E-Ticaret markaları, işleri, ürünleri ve müşterileri etrafında bir topluluk yaratan ve destekleyen markalardır.
Eskiden bir müşteriden geri bildirim almak çok karmaşık bir süreçti. Neyse ki şimdiki teknoloji ile hızlı ve basit bir şekilde geri bildirimler alabiliyoruz. Bugün, geri bildirim yalnızca bir e-postadan başka bir şey değil, müşteriler öneri ve fikirleriyle sana geliyorlar. Aslında, fikirlerini seninle paylaşmayı seviyorlar, çünkü ne kadar çok geri bildirim verirlerse, ürününün o kadar gelişeceğini biliyorlar. Bununla birlikte, bu geri bildirimlerin çoğu senin için motivasyonel bir araç. Bu bildirimler ile fikirler geliştirmek sadece hayal gücünle sınırlı. İşte müşterilerini ve kendi çalışanlarını şaşırtmak için müşteri geri bildirimlerini kullanabileceğin bilgiler bu yazımızda.
İnternette bir sanal mağaza açıp ürün satmayı planlıyorsan, iyi bir E-Ticaret planı yapmak asıl iş planı kadar önemlidir. E-Ticaret planı yazmanın ilk adımı, çevrimiçi/online müşterilerinin hangi özelliklere sahip olmasını istediğine karar vermektir. Hedef müşterilerin kimler? Onlara ne lazım? Web sitesinin potansiyel ziyaretçileri yalnızca ürün bilgisi arayan insanlar mı, yoksa web sitenden ürün satın alma eğilimleri de var mı? Bu konular üzerine sadece işe başlarken değil, aynı zamanda iş devam ederken de sürekli düşünmen gerekir.
Tüketici alışkanlıkları, özellikle E-Ticaret’te hızlı bir şekilde değişme eğilimindedir. Satışların nasıl artırılacağına ilişkin kurallar mutlaka herkese uygun değildir. Ürün sunumu, mevcut müşteri profili ve müşteri demografisi gibi dikkate alınması gereken çok sayıda değişken vardır. Girişimcilerin E-Ticaret ve satın alma eğilimlerini takip etmelerini ve buna göre işlerini ayarlamalarını gerektiren işletmeler için iniş çıkışların olması doğaldır. İşte sana yeni bir satış ve gelir dalgası yaratacak pazarlama stratejileri.
Elektronik ticaret olarak da bilinen E-Ticaret, internete bağlı herhangi bir cihazdan mal alım satımı olarak tanımlanan bir iş modelidir. Bununla birlikte, e-Ticaret, çevrimiçi açık artırmalar, ödeme ağ geçitleri, çevrimiçi biletleme ve internet bankacılığı gibi diğer etkinlik türlerini de içerebilir. İnternetten satış yaparak para kazanabilir miyim? Peki bunun için ne yapmam gerekiyor? Bu soruların cevabı E-Ticaret hakkındaki detaylı yazımızda; E-Ticaret iş modellerini, faydalarını, site türlerini, mağazanı nasıl geliştirebileceğini ve pazarlamayı nasıl yapacağını okuyacaksın.
^