SenÜret Ana Sayfa S en Ü r et

E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

İnternetten satış yaparak para kazanabilir miyim? Peki bunun için ne yapmam gerekiyor? Bu soruların cevabı E-Ticaret hakkındaki detaylı yazımızda; E-Ticaret iş modellerini, faydalarını, site türlerini, mağazanı nasıl geliştirebileceğini ve pazarlamayı nasıl yapacağını okuyacaksın.

Elektronik ticaret olarak da bilinen E-Ticaret, internete bağlı herhangi bir cihazdan mal alım satımı olarak tanımlanan bir iş modelidir. Bununla birlikte, e-Ticaret, çevrimiçi açık artırmalar, ödeme ağ geçitleri, çevrimiçi biletleme ve internet bankacılığı gibi diğer etkinlik türlerini de içerebilir.

Ürünlerini çevrimiçi olarak satanlar e-ticaret mağazaları veya işletmelerdir. Örneğin, Amazon.com e-ticaret endüstrisindeki en popüler çevrimiçi mağazalardan biridir. Mobil ticaret ise hızla büyüyen yeni bir e-ticaret dalıdır ve genişleyen pazar ile akıllı telefonların konforu sayesinde önemi artmıştır.

 1. E-Ticaret İş Modelleri
  1. İşletmeler Arası (Business to Business - B2B)
  2. İşletmeden Tüketiciye (Business to Consumer - B2C)
  3. Tüketiciden Tüketiciye (Consumer to Consumer - C2C)
  4. Tüketiciden İşletmeciye (Consumer to Business - C2B)
 2. E-Ticaret Site Türleri
 3. En Popüler E-Ticaret Siteleri
 4. E-Ticaretin Faydaları Nelerdir?
 5. E-Ticaret Mağazanı Nasıl Geliştirebilirsin?
 6. E-Ticaret Mağazası Nasıl Kurulur?
  1. Ürün Seçme ve Tedarik
  2. Araştırma ve Planlama
  3. Marka Seçimi
  4. Satış Yöntemleri
 7. E-Ticaret Pazarlama Nedir?
 8. İlgili Makaleler

E-Ticaret İş Modelleri

E-Ticaret İş Modelleri

E-Ticaret yapılan işe göre üç farklı modele ayrılır:

İşletmeler Arası (Business to Business - B2B)

İşletmeler arası B2B modeli, bir işletmenin diğer işletmelere satış yaptığı iş modelidir. Alibaba tedarikçileri diğer işletmelere satış yaptığı için B2B’ye bir örnektir. Alibaba fiyatları, işletmelerin ürünlerinden kar elde etmelerine izin vermek için son derece düşük toptan fiyatlar sunar.

İşletmeden Tüketiciye (Business to Consumer - B2C)

İşletmeden tüketiciye B2C modeli, tüccarların az miktarda ürün satın alan tüketicilere sattıkları bir iş modelidir. Tüketicilerin alışverişlerini haftalık olarak yaptıkları süpermarketler B2C’ye bir örnektir. Amazon, Aliexpress, Hepsiburada gibi siteler B2C işletmelerine örnektir.

Kendi çevrimiçi mağazanı açmaya karar verirsen, büyük olasılıkla işletmeler yerine müşterilere satış yapacaksın.

Tüketiciden Tüketiciye (Consumer to Consumer - C2C)

Tüketiciden tüketiciye C2C modeli, tüketicilerin diğer tüketicilere satış yaptığı zamandır. C2C iş modeline örnek olarak eBay, Gittigidiyor, n11, letgo, sahibinden.com ve Facebook grupları verilebilir. Bu sitelerdeki satıcıların çoğu ikinci el veya yeni ürünlere sahip oldukları ürünleri satan ortalama tüketicilerdir.

Tüketiciden İşletmeciye (Consumer to Business - C2B)

Tüketiciden işletmeye C2B modeli, bir tüketicinin bir işletme veya kuruluşa kendi ürünlerini veya hizmetlerini satmasıdır. Örneğin, fotoğraflarını bir işletmeye satan bir fotoğrafçı olabilir.

E-Ticaret Site Türleri

E-Ticaret Site Türleri

En Popüler E-Ticaret Siteleri

En Popüler E-Ticaret Siteleri

E-Ticaretin Faydaları Nelerdir?

E-Ticaret’in son birkaç yılda patlamasının ve büyümesinin birkaç nedeni var. Gerçekten de, internet günlük yaşamın önemli bir gereksinimi haline geldiğinde, işletmeler e-ticaretin sayısız avantajından yararlanmaya başladılar.

E-Ticaretin Faydaları Nelerdir?

E-Ticaret Mağazanı Nasıl Geliştirebilirsin?

Bir E-Ticaret mağazası açmak kolay değildir. Bir mağazaya ve ürün stoğuna sahip olmak, insanların ürünlerine akın edip satın alacakları anlamına gelmez. Mağazanın başarılı olmasını sağlamak için aşağıda yapabileceklerini sıraladık:

E-Ticaret Mağazanı Nasıl Geliştirebilirsin?

E-Ticaret Mağazası Nasıl Kurulur?

E-Ticaret mağazası mantık çerçevesinde oluşturulmalıdır. Çevrimiçi bir mağaza kurmak muhtemelen bir günden daha az sürede olsa da, karlı bir E-Ticaret işini araştırmak, inşa etmek, başlatmak ve büyütmek, bir dizi adım ve karar içeren bir süreçtir.

E-Ticaret Mağazası Nasıl Kurulur?

Ürün Seçme ve Tedarik

Bir E-Ticaret işine başlamanın ilk adımı, hangi ürünleri satacağına karar vermektir. Kârlı bir fikir bulmak zor bir iş olabilir, bu nedenle ciddi bir araştırma yapmaya hazır olmalısın. Gelecekte kâr elde etmene ve işletmeni büyütmene olanak tanıyacak sağlıklı marjları olan ürünleri seçmen önemlidir. Ne satmak istediğine karar verdikten sonra, ürünleri nasıl ve nerede stoklayacağına karar vermen gerekir. Dilersen dropshipping ile stoğunu başka bir tedarikçinin yapmasını sağlayabilirsin.

Araştırma ve Planlama

Ürünün, pazarın hangi yönlerini araştırman gerektiğini belirler, ancak bakman gereken en önemli şeylerden biri rekabetini, fiyatlandırma stratejini ve benzersiz değer özelliklerini dikkatli belirlemendir. Bu noktada, büyüme stratejini görselleştirmene ve olası tehditleri veya engelleri belirlemene yardımcı olacak bir iş planı hazırlamak da iyi bir fikir olabilir.

Marka Seçimi

Artık umut verici bir ürün fikrine ve pazar hakkında genel bakışa sahip olduğuna göre, markanın adı, web sitesi alan adı (adresi), marka yönergeleri ve logo gibi mağazanın temel unsurlarını düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Markanı en başından itibaren ciddiye alarak seçmek, büyümeyi hızlandırmaya ve potansiyel müşterilerin kalbini fethetmeye yardımcı olabilir. Mağazayı açmadan önce, SEO’nun temellerini incelemek için biraz zaman harcamalısın, böylece işinde moralini yükseltecek iyi bir başlangıç ​​yapabilirsin.

Satış Yöntemleri

Satış Yöntemleri

Çevrimiçi mağazanın kurulumu iki şekilde yapılır:

 1. Sıfırdan E-Ticaret Mağazası Oluşturmak: Mağazayı kendi zevkine göre geliştirirsin. Daha uzun sürebilir ve daha pahalı olabilir, ancak özel bir çevrimiçi mağaza oluşturmak %100 özelleştirmeyi garanti eder ve sana tüm kararları verme hakkı verir.
 2. Kullanıma Hazır E-Ticaret Mağazaları: Çevrimiçi mağaza oluşturmayı hızlı ve kolay bir hale getiren platformları kullanabilirsin. Ancak, platform tarafından sağlanan mevcut bir tema ve araç kütüphanesinden seçim yapmak zorunda olduğundan, daha az özelleştirme yapabilirsin. Bir dropshipping işine girmek istiyorsan E-Ticaret çözümleri ile mağazanı kolayca kurabilir ve birkaç saat içinde satışa başlayabilirsin.

E-Ticaret Pazarlama Nedir?

E-Ticaret Pazarlama Nedir?

E-Ticaret pazarlama, çoğunlukla çevrimiçi olan platformları kullanarak çevrimiçi mağazaların satışını artırmaya yardımcı olan bir süreçtir. Bu, marka bilinirliği kampanyalarını, görsel reklamları, indirimleri içerebilir. Çoğu E-Ticaret pazarlama taktiği geleneksel pazarlama stratejilerine benzer, ancak çevrimiçi olarak uygulanır.

E-Ticaret pazarlamanın güzelliği, web seminerleri, bloglar ve e-kitaplar aracılığıyla çevrimiçi olarak hemen hemen her şeyi öğrenebilmendir. Bu, bütçen ne olursa olsun bu tür pazarlama yoluyla başarılı olma yeteneğine sahip olabileceğin anlamına gelir. Örneğin, dergilerin yerini artık Google ve Yandex gibi arama motorları, reklamcılığı Google Ads ve sosyal platformlar, el ilanları ve kağıt broşürleri ise e-postalar almıştır.

İlgili Makaleler

^