SenÜret Ana Sayfa S en Ü r et

E-Ticaret Pazarlama Stratejileri

İster acemi bir E-Ticaret girişimcisi ol ister deneyimli bir kişi ol, sürekli olarak yeni ve daha yüksek satış hedefleri belirlemen gerekiyor. Daha fazla satış, şirketin için daha fazla avantaj anlamına gelir.

Ancak satışların nasıl artırılacağına ilişkin kurallar mutlaka herkese uygun değildir. Ürün sunumu, mevcut müşteri profili ve müşteri demografisi gibi dikkate alınması gereken çok sayıda değişken vardır. Girişimcilerin E-Ticaret ve satın alma eğilimlerini takip etmelerini ve buna göre işlerini ayarlamalarını gerektiren işletmeler için iniş çıkışların olması doğaldır. Sonuçta, denenmiş ve doğru yöntemler geçmişte işe yaramış olabilir, ancak sonunda aynı veya eski stratejiler gücünü kaybedebilir.

Tüketici alışkanlıkları, özellikle E-Ticaret’te hızlı bir şekilde değişme eğilimindedir. İşte sana yeni bir satış ve gelir dalgası yaratacak pazarlama stratejileri.

 1. Hedef Kitle
 2. Sosyal Medya
 3. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 4. İçerik Pazarlaması
 5. Halkla İlişkiler
 6. Sosyal Medya Hesapları Üzerinden Pazarlama
 7. E-Posta Pazarlama
 8. Reklamlar
 9. Aciliyet Duygusu
 10. Hediyeler ve Promosyonlar
 11. Alışveriş Sepeti Hatırlatıcısı
 12. Video Pazarlama
 13. Güvenirlik
 14. Sonuç
 15. İlgili Makaleler

Hedef Kitle

Hedef Kitle

Birçok girişimcinin sahip olduğu bir sorun hedef kitleyi belirlemeden işe başlamaktır. Aklında bir müşteri profili olabilir, ancak onlara en iyi nasıl ulaşacağından emin olamayabilirsin. Aşağıdaki sorular hedef müşterini nerede bulacağın konusunda daha net bir çerçeve çizmeni sağlar:

Müşterilerin;

Sosyal Medya

Sosyal Medya

Sosyal medyada günde bir kez içerik yayınlamak yeterli değildir. Sosyal medya söz konusu olduğunda, pazarlama stratejin sadece bunu yapmak olmamalıdır. İşe yarayan bir plan bulmalısın.

Her sosyal platformun belirli bir hedef kitlesi vardır. Çevrimiçi bir moda perakendeciysen, muhtemelen satışlarının çoğunu daha fazla B2B (işletmeler arası) kitleye hizmet veren LinkedIn’den yapmayacaksın. Bunun yerine Instagram, Facebook ve Pinterest gibi görsel platformlara odaklanmalısın. En iyi etkiyi muhtemelen Instagram’da yapacaksın. En iyi performans gösteren reklamların büyük olasılıkla Facebook’tan gelecek. Ayrıca, Pinterest’ten çok fazla müşteri çekebilirsin.

Dolayısıyla, belirli sektörler için hangi platformları takip etmen gerektiğini anladıktan sonra, pazarlama stratejilerinde ne tür içerik yayınlayacağın, büyümeyi artırmak için hangi taktikleri uygulayacağın ve ne sıklıkla yayınlayacağın olmalı.

Sosyal Medya_2

Sosyal medyada denenmesi gereken çevrimiçi pazarlama stratejileri:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Bir web sitesine müşteri çekmede sosyal medyadan daha güçlü olan nedir? “Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)”. İlk günler baktığında sana hiçbir veri gelmeyecek. Ancak pazarlama stratejileri kısa süreli planlar değildir. Geleceği ve büyümeyi planlamakla ilgilidir.

Çevrimiçi perakendecilerin çoğu, Facebook mağazalarını yayınladıktan birkaç gün sonra anında tatmin edici sonuçlar almak isterler. Ancak, pazarlama maliyetlerini gerçekten düşük tutmak istiyorsan, SEO en iyi seçenektir.

SEO, aslında belirli niş alanlar için anahtar kelimeler seçmek değil, biraz daha geniş alanda seçimler yapmaktır. SEO sadece müşteri kitlene bağlı kalmayıp yeni müşteri trafiği kazanmakla ilgilidir. Örneğin koşu bandı satan bir E-Ticaret siten var ise “kilo verme” ile ilgili kelime etrafında içeriğini kilo vermenin potansiyel bir yolu olarak “koşu” kavramını da tanıtman gerekir. Bu, ürünlerinle ilgilenebilecek daha geniş bir kitleyi hedeflemeni sağlar.

SEO için pazarlama stratejileri nelerdir?

İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması

Şu anda en popüler pazarlama stratejilerinden biri içerik pazarlamasıdır. Müşteri edinme maliyetlerini düşük tutmaya yardımcı olur. Ancak olası satışları arttırmak için iyi bir çözümdür. Müşterilerin web siteni ilk kez ziyaret ettiklerinde herkes satın almayabilir, ancak içeriklerin müşterle bağ kurmaya yardımcı olur. İçeriğin ne kadar çok olursa, potansiyel müşteri markana o kadar tanıdık gelir. Sonunda, bu aşinalık sana iyi bir trafik ve satış getirir. SEO uzun süreli bir oyundur, ama karşılığını alırsın.

İçerik pazarlaması çok amaçlıdır ve müşterilerini niş alanlarda etkileme performansını artırır. Örneğin, peruk satan mağaza işletiyorsan, peruk takma ve düzenleme videolarını sitene yükleyebilirsin. Bu, müşterilerinin perukları doğru kullanarak daha güzel görünmelerine yardımcı olur, aynı zamanda ürününü kullanmaya devam etmelerini sağlar. Sonuçta, müşteriler başka tarzda bir peruk satın almak istediklerinde, siteni ziyaret etme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Neden? Çünkü içerik pazarlaması müşteri elde tutma oranını da artırır.

İçerik, blog gönderileri, e-kitaplar, videolar, web seminerleri, podcast’ler, anketler, kısa testler, şablonlar ve daha fazlası gibi birçok biçimde olabilir.

Peki içerik pazarlamana hangi pazarlama stratejilerini dahil etmelisin?

Halkla İlişkiler

Halkla İlişkiler

Halkla İlişkiler (Public Relations - PR) içerik pazarlamada marka için medyadaki her şeyi kapsar. Halkla ilişkiler olumlu bir kamu imajını korumak ve marka bilinirliğini artırmakla ilgilidir. Bir yandan, PR bir markanın itibarına zarar verebilecek olumsuzlukları önlemek ve düzeltmek ile ilgilidir. Öte yandan, markanın kurumsal sosyal sorumluluk gibi iyi şeylerini sergilemekle de ilgilidir.

Halkla ilişkiler söz konusu olduğunda hangi pazarlama stratejilerini dikkate almalısın?

Sosyal Medya Hesapları Üzerinden Pazarlama

Sosyal Medya Hesapları Üzerinden Pazarlama

Genç şirketler, özellikle küçük bütçeli yeni E-Ticaret markaları, genellikle en düşük maliyetli pazarlama kanalları (geniş kitlelere hitap eden sosyal medya hesapları, web siteleri vb.) ile ortaklık kurma eğilimindedir. Ancak bunu yaparken dikkatli olunmalı ve kalitesi sorgulanmalıdır. Pazarlama için alınan yardımlar bazen göründüğü kadar etkili olmayabilir.

Marka işbirlikleri veya ortaklıklar işletmeni büyütmene yardımcı olabilir. İşbirliği veya ortak pazarlama gibi pazarlama stratejileri, başka bir markanın kitlesine ulaşarak işini daha hızlı büyütmene olanak tanır. İki marka aynı kitleye hizmet veriyor ancak farklı ürün serileri barındırıyorsa, birlikte içerik oluşturarak, bir yarışma düzenleyerek veya birlikte ortak bir ürün başlatarak birbirlerinin büyümesine yardımcı olabilirler. Başka bir markanın kitlesini kullanarak pazarlama kampanyanı daha büyük bir kitleye ulaştırabilir.

Sahtekar hesaplar veya web siteleri, işletmelerin düşük maliyetli pazarlama yardımı ararken karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Çok takipçiye sahip hesaplara para verip reklam yaptırma eğilimi yaygındır. Bu nedenle, potansiyel hesapların veya sitelerin içeriklerini okumalısın. Etkileşim seviyeleri beklenenden daha düşükse, takipçilerin bazıları sahte veya basitçe eklenmiş olabilir.

İşbirlikleri ve ortaklıklar için ne tür pazarlama stratejileri işe yarayabilir?

E-Posta Pazarlama

E-Posta Pazarlama

Birçok çevrimiçi perakendeci için e-posta pazarlaması, web sayfası trafiği ve satışları açısından en hızlı sonuçları elde etmelerini sağlar. Müşterilerden, siteden çıkarken veya satın alma işlemi bittiğinde e-posta listene katılmalarını isteyebilirsin. İstersen blog’una, ana sayfana ve web sitenin diğer popüler sayfalarına kaydolarak seni takip etmesini sağlayabilirsin.

E-posta pazarlamasındaki en önemli şey müşteri kitlene yeniden pazarlama yapma imkanıdır.

E-posta için en iyi pazarlama stratejileri nelerdir?

Reklamlar

Reklamlar

Reklam, büyüme için kullanılan ana pazarlama stratejilerinden biridir. Reklamcılık, satışları artırmak için ödeme yapmanı gerektirirken, bir işletmeyi finansal olarak büyütmenin en etkili yöntemlerinden biridir.

Facebook, çevrimiçi perakendecilerin reklamlarından büyük gelir elde etmektedir. Facebook reklamları başta olmak üzere diğer sosyal platformlarında yapılan reklamlar önümüzdeki yıllarda da ana pazarlama stratejisi olmaya devam edecek. Bununla birlikte, müşterileri belirleme şekli ve onları kullanma yöntemleri önümüzdeki yıllarda gelişecektir.

Hangi reklam stratejileri en iyi sonucu verir?

Aciliyet Duygusu

Aciliyet Duygusu

Amazon.com’daki satıcılar, bir ürünün stok sayısını 20’den az girerek ürünün potansiyel müşterilerini kalan stok sayısından dolayı telaşlandırıp hemen satın alma eğilimine iterler. Bu numaradan yararlanmak için stoklar genellikle yapay olarak düşük tutulur.

Aciliyet duygusu yaratan bir başka hile, potansiyel müşterileri yakalamak için bir geri sayım sayacı ile indirim için son tarih vermektir. Zamanlama söz konusu olduğunda, insanların bir siparişi belirli bir zamana kadar kesinleştirmeleri durumunda, örneğin haftasonundan önce alamaları gerektiğini bildirmek de bir başka taktiktir.

Hediyeler ve Promosyonlar

Hediyeler ve Promosyonlar

Hediye verme pazarlama stratejisinde günlük bir etkinlik olmasa da, yine de yapılmalıdır. Yılda dört hediye veya yarışma yapmak bile markan için büyük kazançlar sağlayabilir.

Hediye söz konusu olduğunda, en iyi ödül her zaman kendi ürünün değil, tamamlayıcısıdır. Bunun nedeni, ürününü insanların ücretsiz olarak alabileceği bir şeyle ilişkilendirmek istemezsin. Makyaj ürünleri satıyorsan, ücretsiz bir makyaj veya ücretsiz numune sunabilirsin.

Hediyeler için hangi pazarlama stratejilerini uygulamalısın?

Alışveriş Sepeti Hatırlatıcısı

Alışveriş Sepeti Hatırlatıcısı

Müşteri portföyüne bağlı olarak, satın alma işlemini tamamlamadan siteden çıkan müşterilere e-posta göndererek hatırlatma yapabilirsin. Almayı düşündükleri ürünü bir fotoğraf ile hatırlatmak ve o gün satın almak için indirim kodları veya diğer teşvikler eklemek satışı yapmak için etkili olacaktır.

Video Pazarlama

Resimli yazılar artık insanların dikkatini çekmiyor. Videolar internetin hızlanması ile en önemli pazarlama stratejilerinden biri haline geldi. Neyse ki, video oluşturmak artık çok kolay. Tek ihtiyacın olan bir telefon ve tripod. Videolarında kolayca değişiklik yapmak için App Store veya Google Play’den aşağıdaki ücretsiz bir video düzenleme uygulaması kullanabilirsin.

Video Pazarlama

Videolarını nasıl oluşturacağın, hangi platformda yayınlayacağına da bağlıdır. Örneğin, Instagram’da, kısa bir video döngüsü oluşturmak için Boomerang gibi Instagram uygulamasını kullanabilirsin. YouTube’da büyük olasılıkla geniş ekran yüksek çözünürlüklü videolar oluşturacaksın.

Peki, video pazarlama stratejileri nelerdir?

Güvenirlik

Siber güvenlik konusundaki endişeler son yıllarda katlanarak arttı, bu da E-Ticaret girişimcileri, web sitelerini güvenlik sağlayıcılarıyla (Norton Secured, Google Trusted Store, Verisign, McAfee gibi) güvenli hale getirmeleri gerekmekte.

Sonuç

Tüm bu pazarlama stratejilerinin hepsi bir bütünün parçalarıdır. İçerik pazarlaması SEO ile, videolar ise içerik pazarlaması ve sosyal medyada kullanılabiliyor. Nihai pazarlama stratejisi bir kanal, yöntem veya taktik seçmekle ilgili değildir. Birkaç pazarlama stratejisini bir araya getirmek daha fazla etki yaratır. Bu stratejilerin her biri, pazarlama hedeflerine ulaşmana yardımcı olmak için bir arada kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

^