SenÜret Ana Sayfa S en Ü r et

E-Ticaret Sitelerini Kişiselleştirme

Kişiselleştirme, E-Ticaret dünyasında yeni bir şey değildir. Tüketiciler artık tüm sanal mağazalardan kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri bekliyor.

Birçok E-Ticaret şirketi, web sitesi ziyaretçileri için kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunarken, alışveriş yapanlara baştan sona kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için bunun ötesine geçebilirsin.

  1. Kişiselleştirilmiş Ana Sayfa
  2. Sitede Kolay Dolaşım
  3. Kişiye Özel Arama Sonuçları
  4. Ürünlerin Sıralanması
  5. Güven Mesajları
  6. İlgili Makaleler

Kişiselleştirilmiş Ana Sayfa

Kişiselleştirilmiş Ana Sayfa
Kişiselleştirilmiş Ana Sayfa - Kaynak: Shutterstock

Ziyaretçilerin web sitene geldikleri andan itibaren kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmak istemez misin? Her benzersiz kullanıcı için ana sayfanı özelleştirmeyi deneyebilirsin. Ziyaretçinin özelliklerine göre (cinsiyet, yaş, ilgi alanları, bulunduğu şehir vb.) bağlı olarak ana sayfa başlığında gösterilen mesaj ve ürünler değişebilir.

Müşteriye özel ürünler sunmak için ana sayfayı kişiselleştirmeye başladıktan kısa bir süre sonra ziyaretçilerinden olumlu dönüşler alacak ve gelirinde büyük bir artış göreceksin.

Sitede Kolay Dolaşım

Sitede Kolay Dolaşım
Sitede Kolay Dolaşım - Kaynak: Shutterstock

Sitede kolay bir şekilde dolaşma E-Ticaret’te müşteri sayısını artırma için gereklidir. Ziyaretçiler aradıklarını kısa bir süre bulmak isterler. Kişiselleştirilmiş site gezintisiyle, kullanıcının demografik bilgilerine ve önceki oturum geçmişine bağlı olarak belirli markaları veya ürün kategorilerini hızlı bir şekilde kullanıcıya göstermek işe yarayacaktır.

Örneğin, bir kullanıcı siteni en son ziyaret ettiğinde mobilyalara ve elektronik cihazlara baktıysa, bu kategorileri ana sayfada görüntüleyebilirsin. Sitene geri gelen müşterin istediklerini tekrar aramak yerine, tek bir tıkla dilediği ürüne ulaşabilir ve alışverişini tamamlayabilir.

Kişiye Özel Arama Sonuçları

Kişiye Özel Arama Sonuçları
Kişiye Özel Arama Sonuçları - Kaynak: Shutterstock

Ziyaretçilerinin arama sonuçlarını kişiselleştirmek için davranışlarını ve tercihlerini kullanabilirsin. Bu, ilgilendikleri ürünleri daha hızlı bulmalarına yardımcı olacak ve alışverişi daha hızlı yapacakları anlamına geliyor.

Kazak ararken, ilk önce arama sonuçlarında kadınlar için ürünler gelir. Ancak erkek giyim için aramalar yaptığında ve siteye daha sonra tekrar girdiğinde bu sefer daha fazla erkek giyimi ile ilgili seçenekler karşına çıkacak.

En sevdikleri markaların ürünlerini görüntüleyen müşterilere daha uygun fiyatlı öğeler göstererek arama sonuçlarını kişiselleştirebilirsin.

Ürünlerin Sıralanması

Ürünlerin Sıralanması
Ürünlerin Sıralanması - Kaynak: Shutterstock

Web sitendeki ürünleri yeni gelen ürünler veya indirimdekiler diye listeyebilirsin. Ayrıca, müşterilerinin sitende arattığı özelliklere göre de ürünleri sıralayabilir ve tavsiyelerde bulunabilirsin. Örneğin, bir kullanıcı web sitende daha önce erkek dış giyimine göz attıysa, o kişiye önce en son erkek dış giyim ürünlerini gösterebilirsin. Elbiselerle ilgilenen başka bir kullanıcının da listenin en üstünde elbiseleri görmesi daha doğru olacaktır.

Güven Mesajları

Güven Mesajları
Güven Mesajları - Kaynak: Shutterstock

Bir tüketici E-Ticaret sitenden bir ürün satın almadan önce, sana güvenmek ister. Bu nedenle, marka güvenini artırmak ve yeni ziyaretçileri tekrar sitene çekebilmek için markan ve ürün hakkında bilgiler vermelisin.

Örneğin, yeni bir ziyaretçi alışveriş sepetine bir ürün ekledi ve satın almadı. O ürün için inceleme yazılarını, detaylı özelliklerini, daha önce satın alan kişilerin yorumlarını veya referansları gösteren e-postayı müşterine gönderebilirsin. Bu, sitene yeni gelen ziyaretçiyi daha güvende hissettirecek ve satın alma işlemini tamamlaması için sitene geri dönmeye teşvik edecektir.

Teşvik ve İndirimler
Teşvik ve İndirimler - Kaynak: Shutterstock

Ayrıca, yeni ziyaretçilere satın alma işlemi için teşvik de sunabilirsin. Örneğin, yeni bir ziyaretçi sitene geldiğinde, ilk satın alma işlemi için indirim sunabilirsin. Bir araştırmaya göre, web siteyi ilk kez ziyaret eden tüketicilerin yüzde 92’si satın almak için gelmiyor. Ancak, indirim sunulan sitelerde yeni gelen müşterilerde satın alma oranı artabiliyor.

İlgili Makaleler

^