SenÜret Ana Sayfa S en Ü r et

E-Ticaret’te Mobil Uygulama İhtiyacı

E-Ticaret web sitelerinin sayısı son on yılda muazzam bir artış gösterdi. Ancak, sitelerin mobil uygulamaları daha çok ilgi gördü. Tabi ki bir uygulama tek başına yeterli değil, aynı zamanda yeni özelliklerin tanıtılması ve en son teknoloji ile güncel olmalarının sağlanması da önemli.

Mobil uygulamaların web sitelerinden daha iyi performans göstermesinin ana nedeni kişiselleştirmelerin daha iyi yapılabilmesidir. Alışveriş uygulamaları, müşterilerin telefonlarında en sık kullandığı 4 uygulamadan biri. Ayrıca, 2019 yılının ilk yarısında, akıllı telefon sahiplerinin yüzde 62’sinin mobil uygulamaları çoğunlukla satın alma işlemleri için kullandığı görüldü. Teknoloji geliştikçe, kullanıcı arayüzleri ve kullanıcı deneyimi de artıyor. Mobil uygulamaların kullanımı web sitelerine göre daha kolay ve markalar ile müşteriler arasında doğrudan bir bağlantı kurulabiliyor. Sonuç olarak, daha kolay erişim daha iyi satışların olması anlamına geliyor.

  1. Mobil Uygulamalar Neden Kritik?
  2. Kişiye Özel İçerik
  3. Sadık Müşteri
  4. Yarım Kalan Alışverişler
  5. Güçlü Marka
  6. Güven ve Basitlik
  7. Pazarlama, Uygulama Geliştirmek Kadar Önemli
  8. Sonuç
  9. İlgili Makaleler

Mobil Uygulamalar Neden Kritik?

Mobil Uygulamalar Neden Kritik?
Mobil Uygulamalar Neden Kritik? - Kaynak: Shutterstock

ThinkWithGoogle’ın yaptığı analize göre kullanıcılar, bir ürün için alışveriş yapmak istediğinde önce telefonlarında hızlı bir arama yapıyorlar. Aradıkları ürün veya hizmetin fiyatlarını kontrol ettikten sonra mağazanın web sitesine uğruyorlar. Mobil uygulamalar, müşteriler için kolay erişilebilir ve kişiselleştirilebilir bir alışveriş deneyimi sunuyor. Böylece hızlıca markaların fiyatlarını karşılaştırabiliyor, hatta ürünleri değerlendirebiliyorlar. Bu nedenle, mobil uygulamanın amacı yalnızca gelir elde etmek değildir. E-Ticaret mağazalarının mobil uygulamaları mevcut pazar ve tüketici davranışlarını belirler, daha iyi pazarlama stratejileri oluşturmalarına yardımcı olur.

Kişiye Özel İçerik

Kişiye Özel İçerik
Kişiye Özel İçerik - Kaynak: Shutterstock

Mobil uygulamalar son derece kişiselleştirilmiş ve müşterilerle daha iyi etkileşim sağlayan bir platformdur. Markalar, müşterinin kullandığı internet tarayıcının geçmişini, daha önce satın aldığı ürünleri izleyebilir ve bu bilgilere göre önerilerde bulunabilir. Mobil uygulamalar tüketicinin davranışlarına göre çalışır. Bunun yanı sıra, uygulamalar müşteriyi daha iyi yönlendirme deneyimine sahiptir ve web sitelerinden daha az karmaşıktır. Ayrıca işlem geçmişini, teslimat adreslerini de kaydeder ve böylece satın alma işlemlerini kolaylaştırır.

Sadık Müşteri

Sadık Müşteri
Sadık Müşteri - Kaynak: Shutterstock

İstatistikler, bir uygulama kötü bir deneyim sunuyorsa, müşterilerin yaklaşık yüzde 34’ünün satın almaktan vazgeçeceğini gösteriyor. İndirilen ancak telefonlarda boşta duran bir çok uygulama vardır. Ayrıca, müşteriler sitelerden çok uygulamalara göz atıyor. Müşteriler uygulama aracılığıyla alışveriş yaparken daha fazla şey satın alıyorlar. Bu da satışların ve tekrar alımların artmasına neden oluyor.

Yarım Kalan Alışverişler

Yarım Kalan Alışverişler
Yarım Kalan Alışverişler - Kaynak: Shutterstock

Alışveriş sepetini terk etme, bir işletmenin en büyük sorunlarından biridir. Çünkü, müşterilerin ortalama yüzde 70’i alışveriş sepetlerini herhangi bir şey almadan önce terk ediyor. Gerçi sadece ürünlere göz atacak ve satın almaya hazır olmayan insanlar da vardır. Diğer satın almama nedenleri çoğunlukla yüksek nakliye / ekstra maliyetler, hesap oluşturma, yavaş işlemler, daha az ödeme seçeneğidir. Tüm bunlar genellikle kötü bir alışveriş deneyimi sunar. Bu deneyimler, harika bir mobil uygulama tasarımı oluşturularak kolayca geliştirilebilir. Ödeme formlarının optimizasyonu, bu oranın yüzde 20’ye kadar azaltılmasına yardımcı olabilir.

Güçlü Marka

Güçlü Marka
Güçlü Marka - Kaynak: Shutterstock

Müşteriler, markanın tanınmasını sağlayan bir kaynaktır. Mobil uygulamalar, marka bilinirliğini yayan itici güçtür. Web siteleriyle karşılaştırıldığında, müşteriler mobil uygulamalarda neredeyse yüzde 27 daha fazla zaman harcıyor. Markalar, müşterilerini çekmek için pazarlama stratejilerinde çeşitli indirimler ve kampanyalar sunuyorlar. Uygulamalar, mevcut indirimler için müşterilerin telefonlarına bildirimler göndererek pazarlama stratejilerini güçlendirirler.

Uygulamalar ayrıca çeşitli sosyal medya kanallarıyla entegre edilmiştir. Böylece, kullanıcıların etkileşimlerini, tercihlerini, satın alma alışkanlıklarını izleyebilirler. Müşterilerini tanır ve onlar hakkında önemli bilgiler edinirsen onların taleplerini daha iyi karşılayabilirsin. Sürekli müşteri memnuniyeti sadık müşteriler oluşturmaya ve onlarla irtibatta kalmaya yardımcı olur. Bu irtibatta da istikrarlı satış anlamına gelir.

Güven ve Basitlik

Güven ve Basitlik
Güven ve Basitlik - Kaynak: Shutterstock

Güvenlik, sanal alışveriş yaparken müşteriler için belki de en büyük endişe kaynağıdır. Web sitelerinin uzun ödeme prosedürleri vardır ve bazen işlemler reddedilir. Bu, müşterileri birçok güvenlik tehdidine karşı savunmasız bırakabilir. Mobil uygulamalar ise çok katmanlı bir güvenlik planına sahiptir. Google Play, Banka / kredi kartları ve uygulamalardaki diğer e-cüzdanlarla üçüncü taraf entegrasyon işlemleri daha güvenli hale getirir.

Sezgisel kullanıcı arayüzü sayesinde son derece kullanışlı ve esnek bir kullanıcı deneyimi sunar. Uygulamalar, Android ve Apple mağazalarında kolayca bulunabildikleri için web sitelerinden daha kullanışlıdır. Ayrıca, web sitelerinden farklı olarak tarayıcı özelliklerine bağlı değildir. Mobil uygulamalar, deneyim ve müşteri odaklı olduğu için alışverişi daha etkileşimli ve eğlenceli hale getirir.

Pazarlama, Uygulama Geliştirmek Kadar Önemli

Pazarlama, Uygulama Geliştirmek Kadar Önemli
Pazarlama, Uygulama Geliştirmek Kadar Önemli - Kaynak: Shutterstock

Mobil uygulama geliştirmenin bir sonraki adımı uzun vadeli müşteriler için kullanıcı hesaplarının oluşturulmasıdır. İşlem başına maliyet, pazarlamacıların yalnızca daha fazla etkileşim kurmak isteyen kullanıcılar için ödeme yapmalarını sağlayan bir pazarlama kampanyasıdır. Kullanıcılar bir uygulamayı indirdikten sonra kullanmayı unutma eğilimindedir. İşlem başına maliyet, yalnızca uygulamayı kullanan müşteri sayısını artırmaya yöneliktir.

Sonuç

E-Ticaret sanal mağazan için bir mobil uygulama geliştirmek, müşteri tabanınla kapsamlı ve etkileşimli bir ilişkinin başlangıcıdır. Uygulamalar ağırlıklı olarak tüketici davranışlarının izlenmesine yardımcı olur. E-Ticaret’te satışları artırarak gelirleri en üst düzeye çıkarmada uygulamaların rolü büyüktür. Nihai hedef, cihazdan bağımsız olarak her zaman özelleştirilebilir ve uygun bir alışveriş deneyimi sunmak olmalıdır. Müşterilerin neredeyse yüzde 78’i mobil uygulama ile sanal alışverişini yapmak istiyor. Bu nedenle, her yerden, her zaman ve hatta çevrimdışı olarak bile erişimin olması gerekiyor.

İlgili Makaleler

^