SenÜret Ana Sayfa S en Ü r et

E-Ticaret’teki Zorluklar

E-Ticaret endüstrisi hızla büyüyen bir sektördür ve daha fazla insan bu stressiz alışveriş yöntemini benimsemektedir. İnsanlar giderek bu sektör hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya ve sanal perakende mağazaları açmaya başladılar. Yeni yeni gelişmekte olan bu E-Ticaret endüstrisi, ekonomiden teknolojiye ve sosyal alana kadar birçok zorlukla yüzleşmek zorundadır.

İşte E-Ticaret endüstrisinde yeni kurulan şirketlerin karşılaştığı zorluklar.

  1. Büyük Markalarla Rekabet
  2. Gönderi, Teslimat ve İade Yönetimi
  3. Pahalı Pazarlama ve Reklam
  4. Güncel Kalmak
  5. Sonuç
  6. İlgili Makaleler

Büyük Markalarla Rekabet

Büyük Markalarla Rekabet

Büyük markalar, bu işe yeni giren bir kişinin karşılaşacağı ilk ve en büyük zorluklardan biridir. Çevrimiçi perakende sektöründe dev olan Amazon ve eBay gibi şirketler kolayca piyasada farklı işler yapabilirler. İstatistikler, Amazon’un her yıl geçtikçe daha iyi performans gösterdiğini, hem satış hem de popülerlik açısından diğer tüm sanal perakende mağazalarını aştığını gösteriyor.

Bu özel sorunun çözümü, işteki devlerle doğrudan rekabetten kaçınmak olacaktır, daha az rekabetçi bir alan seçilmeli ve işi her seferinde adım adım büyütme olmalıdır.

Gönderi, Teslimat ve İade Yönetimi

Gönderi, Teslimat ve İade Yönetimi

E-Ticaret endüstrisine yeni başlayanlar, siparişler verildikten ve ödendikten sonra sorunlar olduğunda çok fazla zorlukla karşı karşıya kalabilir. Nakliye ücretleri, zamanında teslimat veya iade politikaları marka için ciddi bir tehdit oluşturabilir. Çoğu müşteri, ödeme yapıldıktan sonra tedarik ettikleri ürünlerin kalitesinden de şikayet edebiliyor.

Ürünlerin nakliyesine bağlı olarak, farklı sipariş modelleri vardır. İşine en uygun ve verimli olanı seçmek için kapsamlı bir araştırma yapmalısın.

Pahalı Pazarlama ve Reklam

Pahalı Pazarlama ve Reklam

Artan rekabet ile dijital pazarlama ve reklamcılık her geçen gün pahalılaşıyor. Çoğu girişim, bütçelerinin tamamını web sitesi geliştirme için kullanarak hata yapıyor. Pazarlama stratejilerini es geçebiliyor. Başlamadan önce, şirketinin pazarlama ve reklam bütçesini hedeflerini iyi belirlemelisin. Düzenli dijital pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra, müşterilerine kullanabilecekleri puanlar vererek ödüllendirip müşterilerinin geri gelmesini sağlayabilirsin.

Güncel Kalmak

Güncel Kalmak

Trend belirleyiciler daha çok büyük markalardır. Yenilikler getirir, yeni fikirler yaratırlar ve daha sonra küçük şirketler peşlerinden gider. Bu da küçük işletmeler için çoğu zaman sermayenin yetmemesi ve trendi yakalayamaması ile sonuçlanabiliyor. E-Ticaret endüstrisinde trendlerden geri kalmak istemeyen yeni bir şirket, mobil uygulamalar, çok kanallı satış ve otomasyon gibi en son teknolojik gelişmeleri yakalamak ve güncel kalmak zorunda.

Bu zorluğun üstesinden gelmenin yollarından biri, şirketinle aynı vizyonu paylaşan ve seni güncel tutmak için sıkı şekilde çalışan ortaklarla bir araya gelmektir.

Sonuç

Hepimiz E-Ticaret endüstrisinin, yeni kurulan şirketler ile halihazırda kurulmuş büyük şirketlerin bir arada bulunduğu ve bu zorlukların üstesinden gelmeyi başaranların milyonları kazandığı bir yer olduğunu biliyoruz.

İlgili Makaleler

^