SenÜret Ana Sayfa S en Ü r et

Müşterilerin Yorumları ile Yapabileceklerin

Eskiden bir müşteriden geri bildirim almak çok karmaşık bir süreçti. Neyse ki şimdiki teknoloji ile hızlı ve basit bir şekilde geri bildirimler alabiliyoruz.

Bugün, geri bildirim yalnızca bir e-postadan başka bir şey değil, müşteriler öneri ve fikirleriyle sana geliyorlar. Aslında, fikirlerini seninle paylaşmayı seviyorlar, çünkü ne kadar çok geri bildirim verirlerse, ürününün o kadar gelişeceğini biliyorlar.

Bununla birlikte, bu geri bildirimlerin çoğu senin için motivasyonel bir araç. Bu bildirimler ile fikirler geliştirmek sadece hayal gücünle sınırlı. İşte müşterilerini ve kendi çalışanlarını şaşırtmak için müşteri geri bildirimlerini kullanabileceğin bilgiler bu yazımızda.

  1. Daha Spesifik Olumlu Geri Bildirimler Nasıl Toplanır?
  2. Olumlu Müşteri Görüşlerini Nasıl Kullanabilirsin?
  3. Geri Bildirimlerden Gelir Elde Et
  4. Ürün Yol Haritasını Belirle
  5. Olumlu Yorumları Derle
  6. Geri Bildirimleri Referans Olarak Kullan
  7. Çalışanlarını Müşteri Geri Bildirimleri İle Motive Et
  8. Müşterilerini Ödüllendir
  9. İlgili Makaleler

Daha Spesifik Olumlu Geri Bildirimler Nasıl Toplanır?

Olumlu Geri Bildirimler Nasıl Toplanır?

İnternette incelemeler gibi bazı geri bildirim biçimleri senin adına geri bildirimlere ulaşmak için çok az çaba harcatan yöntemlerdir. Olumlu eleştiriler biraz faydalı olabilir, ancak kısa olma eğilimindedirler. Bu tür incelemelere sahip olmak harika olsa da, özellikle pazarlama ve müşteri ile iletişim açısından yararlı olan olumlu geri bildirimlerin toplanması için bazı ek çalışmalar gerekir.

Aldığın müşteri geri bildirimlerinin kalitesini ve derinliğini artırmak için önerilen üç strateji vardır:

Olumlu Müşteri Görüşlerini Nasıl Kullanabilirsin?

Olumlu Müşteri Görüşlerini Nasıl Kullanabilirsin?

Müşteri geri bildirimlerini toplamak, girişimcilerin ürün veya hizmetlerinin güçlü ve zayıf yanlarını belirlemelerinin mükemmel bir yoludur. Alınan geri bildirimler, gelecekteki eğitim programlarının yanı sıra ürün geliştirme stratejilerini de yönlendirir.

Olumlu ya da olumsuz olsun, bu geri bildirimleri kullanmanın uygun yollarını anlamak çok önemlidir. Saygın şirketler olumsuz geri bildirim aldıklarında, bunları markalarını ve müşterilerin sadakatlerini korumaya çalışmak için genellikle büyük çaba harcarlar. Bununla birlikte, şirketler olumlu geri bildirim aldıklarında, bazen bundan yararlanma fırsatını görmezler ve daha sonra yeni müşterilerle ilişkiler kurmak için bu geri bildirimi kullanma fırsatını kaçırırlar. Olumlu geri bildirim, herhangi bir şirket için göz ardı edilmemesi gereken için güçlü bir araçtır.

İyi geri bildirimlerden etkili bir şekilde yararlanman, müşteri edinme stratejinde sana çok yardımcı olur.

Geri Bildirimlerden Gelir Elde Et

Geri Bildirimlerden Gelir Elde Et

Ayrıntılı olumlu geri bildirimler aldıktan sonra, bir sonraki adım bu yorumları şirketin için eylem öğelerine dönüştürmektir. Bu, memnun müşterilerden gelen yorumlara websitende yer vermelisin.

Ürün Yol Haritasını Belirle

Ürün Yol Haritasını Belirle

Müşterilerin senin için çok önemli, çünkü ürününü her gün kullanıyorlar. Müşterilerini anlamak için empati kurmaya çalışsan da, onların yorumları ile seninki arasında dağlar kadar fark olacak ve asla ortaya çıkan bazı heyecan verici fikirlerle karşılaşmayacaksın.

Bu nedenle, ürün geliştirme için beyin fırtınası yapmayı durdurup forumlardaki müşteri tartışmalarını takip etmeye başlamanı öneriyoruz. Geri bildirimleri oku, dinle ve en önemlisi duyduğun tüm fikirleri kaydet. Müşterilerin sadece fikirlerini dinleme ve uygulama konusundaki istekliliğini takdir etmekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerini gerçekten önemseyen bir marka olarak rakiplerinden ayrılırsın.

Olumlu Yorumları Derle

Olumlu Yorumları Derle

Müşterilerinin seni sevdiğini bilmek ile bunu kanıtlamak arasında fark vardır. Müşterilerinin seninle, ürününle ve hizmetinle ilgili söylediği tüm harika şeyleri içeren bir doküman oluştur. Çalışanlarına yaptıklarının gerçekten önemli olduğunu göstermek için bu dokümanı onlarla paylaş. Bu referansları bir araya getirebilir ve potansiyel müşterilerinin ne kadar güvenilir olduğunu, onlara ne kadar önem verdiğini ve müşterlerinin geri bildirimleri görebilmeleri için websitende yayınlayabilirsin. Aynı zamanda markan için mükemmel bir güven sağlar.

İşyerindeki fiziksel referanslar duvarı da etkili olacaktır. Aslında daha iyi bir motivasyon aracı düşünemiyoruz. Bir duvarın yanından geçip ne yaptığını görebilmek motivasyon olarak çok önemlidir.

Geri Bildirimleri Referans Olarak Kullan

Geri Bildirimleri Referans Olarak Kullan

Müşteri geri bildirimi ile yapabileceğin en yararlı şeylerden biri, bir referans listesi oluşturmaktır. Sadece parlayan itibarını desteklemekle kalmaz, aynı zamanda aynı alandaki diğer müşterilere referans olursun. Ayrıca müşterilerin, ürününü daha iyi kullanmalarına yardımcı olabilecek ve müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için şirketinin kendi süreçlerini iyileştirmene yardımcı olabilecek birçok kullanışlı ipucu ve püf noktası verebilirler.

Çalışanlarını Müşteri Geri Bildirimleri İle Motive Et

Çalışanlarını Müşteri Geri Bildirimleri İle Motive Et

Eğer bu kadar çok geri bildirim yarardan çok zarar vermeye başlarsa, çalışanlarının tüm müşteri geri bildirimlerini süzgeçten geçir. Müşterilerin muhtemelen önerilerini ve fikirlerini ne kadar önemsediğini asla bilmezler, ancak çalışanların için çok ihtiyaç duyulan bir motivasyon aracı ve fikir üreteci olarak şirketine hizmet verecektir.

Müşterilerini Ödüllendir

Müşterilerini Ödüllendir

Sana değerli geri bildirimler veren müşterilerini ödüllendir. Her şeyden önce, geri bildirimlerinin önemli olduğunu, o bildirimleri gördüğünü ve onları ciddiye aldığını göster. Bu şekilde, bir daha başıboş bir fikir veya öneri ortaya çıktığında, ödüllendirilen müşteriler o olumsuz yorumlara karşı seni korumaktan çekinmezler.

İlgili Makaleler

^