SenÜret Ana Sayfa S en Ü r et

Girişimcilik Nedir? Girişimci Kimdir? Nasıl Girişimci Olunur?

Girişimcilik tanımı onlarca yıldır sabit kalırken, girişimcilerin olanakları gelişti. Bir düşün, 100 yıl önce, bir girişimcinin hangi olanakları vardı? O zamanlar bir şey yapma yeteneğin yoksa ve bir şey satın alacak sermayeye sahip değilsen, şansın da yoktu. Şuan ise dünyada yaklaşık 590 milyon girişimci var.

Bu yazımızda, girişimci olmanın ne anlama geldiğine yakından bakıyoruz. Ayrıca, girişimcilikte nasıl adım atılmasını gerektiğini ve neler yapılabileceğini detaylı inceliyoruz.

 1. Girişimcilik Nedir?
 2. Girişimci Kimdir?
 3. Girişimciliğin Anlamı
 4. Girişimciliğin Önemi
 5. İnsanlar Neden Girişimci Oluyor?
 6. Girişimci Örnekleri
 7. Girişimcilik İpuçları
 8. Girişimcilerden Alıntılar
 9. Girişimci Fikirleri
 10. Girişimci Becerileri
 11. Sonuç
 12. İlgili Makaleler

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik Nedir? - Kaynak: Shutterstock

Girişimcilik, bir iş veya şirket kurma ve onu kâr elde etmek için ölçeklendirme eylemidir. Ancak bu, temel bir girişimcilik tanımı olarak biraz sınırlayıcı. Daha modern girişimcilik tanımı aynı zamanda büyük problemleri çözerek dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmektir. Sosyal medyadaki yeniliklerle hayatımızdaki değişimde olduğu gibi, yenilikçi bir ürün geliştirerek hayatımızı değiştiren çözümler karşımıza çıkabilir.

Girişimciliğin bir diğer tanımı, girişimciliğin insanların kariyerlerini ve hayallerini kendi tercihleri ​​doğrultusunda yönlendirmeleridir. Bu, kendi şartlarına göre bir yaşam inşa etmekle ilgilidir. Patron yok, sınırlayıcı düzen yok ve seni geri çeken kimse yok. Girişimciler, dünyayı herkes için daha iyi bir yer haline getirmek için ilk adımı atanlardır.

Girişimci Kimdir?

Girişimci Kimdir?
Girişimci Kimdir? - Kaynak: Shutterstock

Girişimci kar elde etmek amacıyla iş kuran kişidir. Ortalama bir insan sadece sıkıntı ve sorunları görürken, girişimciler çözümleri bulurlar.

Bu girişimci tanımı biraz belirsiz ama iyi bir sebep olabilir. Bir girişimci, ilk sanal mağazasını açan veya yeni başlayan bir serbest çalışan olabilir.

Girişimci olarak görülmenin sebebi nereden başlayacağın değil, sonunda nerede olacağın olmalıdır. Girişimci zihniyet karlı bir iş yaratma üzerine odaklanır. Bir girişimci, ilk başta yan iş olarak başladığı bir işi tam zamanlı iş haline dönüştüren kişidir.

Girişimcinin anlamı bir iş yaratıcısı olmaktan çok daha fazlasını içerir. Girişimciler dünyanın en güçlü yaratıcılarından bazılarıdır. İnsanları Mars’a gönderen Elon Musk’tan, bilgisayarları her hane halkının erişimine sunan Bill Gates ve Steve Jobs’a kadar girişimciler dünyayı farklılaştırmayı düşünüyor.

Girişimciliğin Anlamı

Girişimciliğin Anlamı
Girişimciliğin Anlamı - Kaynak: Shutterstock

Girişimciliğin anlamı, dünyada bir değişiklik yapmak için harekete geçmektir. Girişimciliğin başlangıcı, her gün birçok insanın mücadele ettiği bir sorunu çözse de, insanları bir araya getirse ya da toplumu ilerleten devrimci bir şey inşa etse de, hepsinin ortak bir yanı vardır: Eylem.

Kafada kalan fikir önemli değildir. Girişimciler fikri alır ve uygular. Girişimcilik fikirlerin icrası ile ilgilidir. Birçoğu girişimci olmaktan heyecan duyar, ancak gerçeklik karşısında bazen cesaretleri kırılabilir. Girişimcilik, heyecan duygularının ötesinde hedeflere bağlı kalmak demektir. Bu yarışta hedeften sapmamak ve “neden”i akılda tutmak gerekir.

Girişimcilik, bir adım atmak ve çevredeki diğer her şeyi feda etmeye yetecek kadar çalışmaktır. Hepsi problem çözme adınadır. Girişimciler, tutku ve enerji ile hiç bitmeyen sorunları çözme çabasındadır. İşlerin yoğun olmasıyla birlikte, girişimci olmak, çok sayıda şey öğrenerek yaşamak ve en zor sorunları çözerek dünya üzerindeki etkiyi en üst düzeye çıkarmaktır.

Girişimci olmak bir plana ve vizyona sahip olmayı gerektirir. Ancak, plan bozulduğunda ve sadece vizyonla başarılı olmak ya da başarmaya çalışmak demektir. Ayrıca girişimcilik, özellikle de fikrin senin dışındaki kuvvetler nedeniyle çalışmadığında ne zaman vazgeçeceğini bilmektir.

Girişimci olmak, başarıya giden yolu açmak için asla vazgeçmeden çok çalışmaktır. Genellikle uzun saatler çalışarak çok riskli bir işin içine dalmak anlamına gelir.

Girişimciliğin Önemi

Girişimciliğin Önemi
Girişimciliğin Önemi - Kaynak: Shutterstock

Girişimcilik gerçekten nedir ve neden bu kadar önemlidir? Bir girişimci, dünyadaki bir sorunu gören ve hemen çözümü bulmaya odaklanan kişidir. Girişimciler toplumu geliştirmek için kendi başlarına öne çıkan liderlerdir. İster iş, ister yeni bir ürün çıkarsınlar, dünyanın ilerlemesini sağlamak için sürekli harekete geçerler. Girişimciliğin ne olduğunu anlama sürecinde, girişimcilerin toplumda neden önemli olduğuna bir göz atalım.

İnsanlar Neden Girişimci Oluyor?

İnsanlar Neden Girişimci Oluyor?
İnsanlar Neden Girişimci Oluyor? - Kaynak: Shutterstock

Girişimciliğin cazibesi nedir? Girişimciliğin uluslararası bir çekiciliği vardır. Her girişimcinin kendi patronu olmaları için nedenleri vardır. Girişimciler daha fazla özgürlüğe ihtiyaç duyuyor, dünyayı daha iyi bir yer haline getiriyor ve yaşamlarını kendi şartlarıyla yaşayarak kontrol ediyorlar. İşte insanların girişimci olmasının birkaç nedeni:

Girişimci Örnekleri

Girişimci Örnekleri
Girişimci Örnekleri - Kaynak: Shutterstock

Walt Disney, önde gelen sinema stüdyolarından Walt Disney Company’yi kurdu. Ayrıca Disneyland ve Walt Disney World gibi tema parklarının vizyoneriydi. Markası, Mickey Mouse karakterinin oluşturulmasıyla başladı ve sonunda Kar Beyazı (Snow White), Külkedisi (Cinderella) ve diğer karakterleri içerecek şekilde genişledi. Bir girişimci olarak, işini çalan insanlar, ticari başarısızlıklar ve daha fazlası gibi zorlukların üstesinden gelmek zorunda kaldı. Ancak, vizyonuna bağlı kalarak kendini devam etmeye zorladı.

Mark Zuckerberg, Facebook kurulmadan önce çeşitli ürünler geliştirdi. Babasının diş hekimi pratiğinde resepsiyonistiyle iletişim kurmak için kullandığı bir anlık mesajlaşma aracı yaptı. Zuckerberg, Microsoft ve America Online (AOL)’ın genç olmasına rağmen satın almak istedikleri müzik yazılımlarını da geliştirdi. Facebook’u ilk kurduğu yıl içinde zaten 1 milyon kullanıcısı vardı. 2019 yılında, Mark Zuckerberg’in net değeri 55,1 milyar dolar.

Girişimcilik İpuçları

Girişimcilik İpuçları
Girişimcilik İpuçları - Kaynak: Shutterstock

Girişimcilik ipuçları ile yoluna çıkabilecek zorlukları nasıl aşabileceğine bir göz atalım.

Girişimcilerden Alıntılar

Sana ilham vermek için bazı popüler girişimci alıntılarına bir göz atalım.

Girişimcilerden Alıntılar
Girişimcilerden Alıntılar - Kaynak: Google

Peter Drucker, Avusturyalı yazar, konuşmacı, danışman, öğretim üyesi ve yönetim bilimci.

Niccolo Machiavelli, tarih ve politika biliminin kurucusu sayılan Floransalı düşünür, devlet adamı, askerî stratejist, şair ve oyun yazarı.

Richard Branson, İngiliz yatırımcı, iş adamı, 350’den fazla şirketi bulunan Virgin şirketler grubunun kurucusu ve CEO’su.

Naveen Jain, işletme yöneticisi, girişimci ve InfoSpace’in kurucusu ve eski CEO’sudur.

Reid Hoffman, LinkedIn’in kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanıydı. Şu anda risk sermayesi şirketi Greylock Partners’ın ortağıdır.

Napoleon Hill, Amerikan yazar ve modern kişisel-başarı yayın türünün ilk yazarlarındandır. En ünlü eseri Think and Grow Rich tüm zamanların en çok satan kitaplarından biridir.

Scott Belsky, en iyi çevrimiçi portföy platformu Behance, Inc’i birlikte yaratmakla tanınan Amerikalı bir girişimci, yazar ve erken aşama yatırımcısıdır.

Phil Libin, 2007-2015 yılları arasında Silikon Vadisi merkezli yazılım şirketi Evernote’un CEO’su olarak görev yaptı ve daha sonra Evernote yönetim kurulu Başkanı oldu.

Soledad O’Brien, Amerikalı bir yayın gazetecisi ve yapımcı.

Girişimci Fikirleri

Girişimci Fikirleri
Girişimci Fikirleri - Kaynak: Shutterstock

Yeni bir girişimci hemen hemen her türlü işi kurabilir. İşte başlamana yardımcı olacak birkaç iş fikri:

Girişimci Becerileri

Girişimci Becerileri
Girişimci Becerileri - Kaynak: Shutterstock

Bir iş kurmak için gereken birçok beceri vardır. En popüler girişimci becerilerini aşağıda sıraladık.

Sonuç

Bu makalede, girişimciliğin ne olduğunu, kime girişimci dendiğini öğrendin. Bazı girişimciler için girişimciliğin anlamının ne olduğunu öğrendiğini umuyoruz. Bu makalede birçok girişimcinin bir amaç için ne kadar yoğun bir şekilde çalıştığını ve umutlarını kaybetmediklerini gördün. En zor sorunların bazılarını çözmek için bir imparatorluk inşa ediyorlar. Dünyaya damganı vurmak, büyük bir sorunu çözmek veya toplumu ilerletmek istiyorsan girişimciliği seçmelisin. Dünyayı değiştiren kişi sen olabilirsin. Tek yapman gereken en iyi girişimci fikirlerini hareket geçirmektir.

İlgili Makaleler

^