SenÜret Ana Sayfa S en Ü r et

İşletme Belgesi ve İşyeri Kurma İzinleri

Bir işe başlarken uyumluluk çok önemlidir. Yeni girişimin için hangi izinleri alman gerektiğini bilmelisin.

Yeni bir iş kurmanın heyecanı içindeysen, işletme belgesi ve işyeri kurma izinlerinin alınması hususunu atlayabilirsin. Belge ve izinlerin yanlış alınması, iş kurarken yeni girişimcilerin yaptığı en yaygın hatalardan biridir.

Bu yazımızda küçük işletme sahiplerinin ihtiyaç duyabilecekleri ve daha fazla bilgi için nereye başvurabilecekleri hakkında en geniş bilgileri içeriyor.

  1. İşletme Belgesi
  2. İtfaiyeden İzin
  3. Hava ve Su Kirliliği Kontrol İzni
  4. Tabela İzni
  5. Sağlık İzinleri
  6. Vergisi Levhası
  7. İlgili Makaleler

İşletme Belgesi

İşletme Belgesi

Bulunduğun şehirdeki Bölge Müdürlüğü’ne işletme açma hakkı veren işletme belgesini almak için başvuru yap. Belge başvurusunu yaptığında, şehir planlama departmanı, işyerinin bulunduğu bölgenin istediğin amaç için kullanılabileceğini kontrol eder.

Öncelikle koşullu kullanım izni almadığın sürece, iş türün için bölgelere ayrılmış olmayan bir alanda faaliyet gösteremezsin. Çoğu durumda, işletmenin konumunun mahallenin karakterini bozmaması önemli.

Evinde bir iş kurmayı planlıyorsan, imar yönetmeliklerini özellikle dikkatli bir şekilde araştırmalısın. Konutların olduğu mahallelerin, evin ticari kullanımını önleyen katı imar düzenlemelerine sahip olma eğilimindedir. Yine de, şartlı kullanım izni almak mümkündür ve birçok alanda, ev tabanlı işletmelere yönelik tutumlar daha destekleyicidir.

İtfaiyeden İzin

İtfaiyeden İzin

İşletmen yanıcı maddeler kullanıyorsa veya tesislerin halka açık yerde olacaksa itfaiyeden izin alman gerekebilir. Bazı şehirlerde, iş yerini açmadan önce bu izni alman gerekir. Diğer alanlar izin gerektirmez, ancak yangın güvenliği düzenlemelerine uyup uymadığını görmek için işinin periyodik denetimlerini planlamalısın. Eğer planlamazsan uyarı alabilirsin. Restoranlar, huzurevleri, gündüz bakım merkezleri ve birçok insanın bir araya geldiği diğer yerler gibi işletmeler itfaiye tarafından özellikle yakın ve sık incelemeye tabidir.

Hava ve Su Kirliliği Kontrol İzni

Hava ve Su Kirliliği Kontrol İzni

Birçok şehirde hava ve su kirliliğini kontrol etmek için çalışan bölümler bulunmaktadır. Herhangi bir malzeme yakarsan, kanalizasyonlara veya su yollarına herhangi bir şey boşaltırsan veya gaz üreten ürünler (boya püskürtücüler gibi) kullanırsan, şehrindeki veya ilçendeki departmanlardan özel bir izin alman gerekebilir. Çevre koruma düzenlemeleri, herhangi bir inşaat yapmadan veya çalışmaya başlamadan önce onay almanı gerektirebilir.

Tabela İzni

Tabela İzni

Bazı şehirlerde, işletmenin dışında kullanabileceğin tabelanın boyutunu, yerini ve bazen de aydınlatma ve işaret türünü kısıtlayan tabela düzenlemeleri bulunur. Cezalardan kaçınmak için, bir tabelanın tasarlanması ve kurulması düzenlemelerini kontrol etmeli ve mülk sahibinin yazılı onayını almalısın.

Sağlık İzinleri

Sağlık İzinleri

Bir restoranda olduğu gibi müşterilere veya diğer perakendecilere toptancı olarak gıda satmayı planlıyorsan, bir ilçe sağlık departmanından izin alman gerekiyor. Bu iznin maliyeti, işletmenin büyüklüğüne ve sahip olduğun ekipman miktarına ve türüne bağlı olarak değişir. Sağlık bölümü, izni vermeden önce tesislerini incelemek isteyecektir.

Vergisi Levhası

Vergisi Levhası

Satış sertifikası almanın iki nedeni vardır. İlk olarak, vergiye tabi mal ve hizmet satan herhangi bir ev tabanlı işletme, sattığı ürün için satış vergisi ödemelidir.

Satış vergileri ülkeden ülkeye değişir ve perakende düzeyinde uygulanır. İşletmenin bulunduğu bölgenin kurallarını bilmek önemlidir, çünkü bir perakendeciysen, yaptığın her satıştan satış vergisi alman gerekir.

Şirketinin kapılarını açmadan önce, bulunduğun bölgede satış vergisi tahsil etmek için vergi levhası aldığından emin olmalısın. İşletme belgesi ve işyeri kurma izinleri önemlidir, çünkü bu belgeler olmadan satış yapmak suçtur.

İlgili Makaleler

^