SenÜret Ana Sayfa S en Ü r et

Şirket Adı ve Ticari Marka

Bir girişimci olarak, şirket adını korumak önemlidir. Aynı adı kullanarak başka bir şirket açılırsa kaybedebileceğin satışları düşün. Bir marka oluşturuyorsan, reklamcılığa yatırım yaparak müşterilerin seni bulabilmesini umuyorsan, markanın başka hiç kimsenin kullanamaması için şirket adını doğru şekilde koruduğundan emin olmalısın.

Yeni işletme sahiplerinin, şirket adlarını kaydetme ve ticari marka başvurusu arasındaki fark konusunda kafaları karışık. İşin için hangi yaklaşımın doğru olduğunu belirleyebilmene yardımcı olacak farklılıkları bu yazımızda bulabilirsin.

  1. Şirket Adının Kaydedilmesi
  2. Markanın Korunması
  3. İlgili Makaleler

Şirket Adının Kaydedilmesi

Şirket Adının Kaydedilmesi

Limited Şirket (LTD) veya Anonim Şirketi (A.Ş.) kurmak için başvurduğunda, işletme adının halihazırda başka bir şirket tarafından kullanılmadığından emin olmak için kontrol edilir.

Her devletin, bir adın diğer işletme adlarından ne kadar farklı olması gerektiği konusunda kendi yasaları vardır. Örneğin, bazı devletler kayıtlı “Işıl Çiçekleri” markası ile “Işıl Çiçekçisi”ne izin verebilir. Diğer devletler bunu reddeder ve “Işıl Çiçekçisi” markasının aldatıcı olduğunu belirtir.

LTD veya A.Ş. kurma başvurusu onaylandıktan sonra, şirket adı koruma altına alınır. Başka hiçbir işletme, daha önce kurulan şirket adıyla aynı bir LTD veya A.Ş. kuramaz.

İşletmenin türüne bağlı olarak marka koruması yeterli olabilir. Örneğin, yerel bir restoran veya başka bir kuruluş açıyorsan, başka bir işletmenin şirketinin adını tamamen farklı bir durumda kullanıp kullanmadığını düşünmeyebilirsin. Ama bir müşteri bu benzer şirket adlarını karıştırması mümkündür.

Bununla birlikte, ülke çapında genişlemeyi, ürünlerini veya hizmetlerini ülke genelinde satmayı planlıyorsan veya bir ortaklığın şirket adını kullanmasından endişe ediyorsan, şirket adını bir ticari marka ile korumalısın.

Markanın Korunması

Markanın Korunması

Ticari marka, bir ürünün veya hizmetin kaynağını tanımlayan ve rakiplerinden ayıran sembol veya tasarımdır. Farklı isimler, logolar ve sloganlar için ticari markalar verilebilir.

Ticari markalar, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilmektedir. Bir ticari markanın sahibi, ticari markanın münhasır haklarına sahiptir ve başka bir kişinin onu kullanmasını engeller.

Bir ticari marka başvurusunda bulunurken, sınıf başına ücret ödemen gerekiyor. Marka başvurusu evraklarını patent uzmanı yaptığında uzmanın ücretini de eklemelisin. Türk Patent ve Marka Kurumu ile yapılan işlem süresi 6 ila 12 ay sürebilir. Süreç, bir işletme adını kaydetmekten daha pahalı ve daha kapsamlıdır. Ancak, tüm Türkiye’yi kapsayan haklar sağlar. Ayrıca, telif haklarından veya patentlerden farklı olarak, ticari markaların yenileme gereksinimlerine uyduğun sürece sınırsız bir ömrü vardır.

Ticari marka için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurmadan önce, önereceğin ticari markana benzer başka bir marka olup olmadığını temel bir arama yaparak bakmanda fayda var. Bir sonraki adımda, başka birinin önerdiğin ticari adını kullanıp kullanmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir isim araması yapmalısın.

Neden önceden arama yapmalısın? Başvuruyorsan ve önerdiğin ad zaten kullanılıyorsa başvurun reddedilir, başvuru ücreti ve başvuruyu hazırlamak için harcanan zamanı kaybedersin.

İlgili Makaleler

^